عوارض جانبی احتمالی تانن

اگر چه تانن های موجود در چای خواص زیادی برای بدن دارند؛ اما مصرف بیش از حد آنها ممکن است به عوارض جانبی منفی منجر شود. همانطور که گفتیم تانن ها توانایی بی نظیری در ترکیب شده با دیگر ترکیبات دارند. این ویژگی طعم عالی و مزه ای تلخ به چای می بخشد. اما در کنار این خاصیت می تواند فرآیندهای خاصی را در سیستم هضم مختل کند.

-ممکن است جذب آهن را کاهش دهد

    یکی از مهمترین نگرانی هایی که در مورد تانن ها در جوامع پزشکی وجود دارد این است که این ترکیب توانایی بالقوه ای در جلوگیری از جذب آهن توسط بدن دارد. تانن ها به راحتی می توانند در دستگاه گوارش با آهن موجود در مواد غذایی گیاهی ترکیب شده و از جذب این ماده معدنی مهم در بدن جلوگیری کنند.

    تحقیقات نشان داده اند که این اثر به احتمال زیاد آسیب قابل توجهی را در افرادی که سطح آهن خونشان طبیعی است ایجاد نمی کند؛ اما می تواند برای افرادی که کمبود آهن دارند مشکل ساز باشد.

    اگر فقر آهن دارید اما دلتان می خواهد چای بنوشید می توانید با خودداری از مصرف همزمان چای با غذاهای غنی از آهن، این خطر را تا حدودی کاهش دهید. در عوض سعی کنید بین وعده های غذایی چای مصرف کنید.

 

-ممکن است باعث حالت تهوع شود

    اگر چای را با معده خالی بنوشید؛ تانن موجود در آن ممکن است منجر به حالت تهوع شود. این عارضه منفی به ویژه ممکن است افراد مبتلا به مشکلات دستگاه گوارش که معده حساس تری دارند را تحت تأثیر قرار دهد.

    با خوردن یک لیوان چای در وعده صبحانه با مقداری غذا یا اضافه کردن کمی شیر به آن می توانید از این اثر جلوگیری کنید. پروتئین ها و کربوهیدرات های موجود در مواد غذایی می توانند به این ترکیبات متصل شده و توانایی آنها را برای تحریک دستگاه گوارش به حداقل برسانند.

    همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که هرگز نباید چند فنجان چای را پشت سر هم و در یک نوبت مصرف کنید.

نکته آخر

    تانن ها ترکیبات شیمیایی هستند که در انواع غذاها و نوشیدنی های گیاهی از جمله چای یافت می شوند. آنها وظیفه دارند که به چای طعم خشک و تا حدودی تلخ داده و رنگ انواع خاصی از چای را تعیین کنند.

    تحقیقات اولیه حاکی از آن است که تانن های موجود در چای به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی که در بدن دارند می توانند مزایای زیاد را به همراه داشته باشند. با این حال برای تایید این ادعا باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

    تانن موجود در چای ممکن است باعث حالت تهوع شود. خصوصاً اگر با معده خالی مصرف شود. این ترکیبات همچنین ممکن است توانایی بدن را در جذب آهن موجود در برخی غذاها مختل کنند.

    برای کسب حداکثر خواص چای غنی از تانن، این نوشیدنی را جدا از غذاهای حاوی آهن مصرف کنید و حتما در حد اعتدال از آن بنوشید.

 


برچست ها : ,,,,,,