درآمد مهندس برق در ایران چقدر است؟

مهندسان برق کسانی هستند که در پروژه‌های مختلف مانند پروژه‌های کامپیوتری، رباتیک، مربوط به تلفن همراه، راداری، سیستم‌های ناوبری، سیم کشی و روشنایی ساختمان‌ها و دیگر پروژ‌های مرتبط با برق و الکترونیک کار می‌کنند. مهندسان برق برای طراحی شماتیک از مدارهای برقی و طرح بندی آنها، به طراحی به کمک رایانه متکی هستند و از آنها برای شبیه سازی نحوه عملکرد دستگاه‌ها و سیستم‌های الکتریکی، استفاده می‌کنند.

می‌توان مهندسان برق را در صنایع مختلف مشاهده کرد و نوع فعالیت آنها در هر صنعت ممکن است متفاوت باشد و نیاز به مهارت‌های خاصی داشته باشند. این مهارت های مهندس برق می‌توانند از طراحی مدارها تا مهارت‌های لازم برای مدیریت پروژه، متفاوت باشند. ابزارها و تجهیزات مورد نیاز مهندس برق نیز متفاوت هستند و می‌توانند از یک ولت‌متر تا یک نرم افزار پیشرفته طراحی، متغیر باشند. در این مقاله وضعیت حقوق و دستمزد فرصت‌های استخدام مهندس برق را بررسی خواهیم کرد.

درآمد مهندس برق یا electrical engineer در ایران بسته به نوع شرکت و میزان مهارت او ممکن است متغیر باشد. اما با این حال می‌توان یک رقم پایه طبق حقوق ۹۹ اداره کار برای حقوق و دستمزد هر مهندس برق در نظر گرفت که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

وظایف یک مهندس برق در ایران چیست؟

قبل از اینکه درباره وطایف مهندس برق بگوییم، پیشنهاد می‌کنیم که به مقاله مسیر شغلی مهندسی برق مراجعه کنید تا به اطلاعات کامل مهندس برق شدن و بازار کار مهندس برق در ایران پی ببرید.

اما در مورد وظایف مهندسان برق باید یگوییم که، در رشته مهندسی برق، ممکن است وظایف فرد به فرد متفاوت باشد. برخی از مهندسان برق منحصراً در  حیطه خاصی فعالیت می‌کنند و برخی دیگر در چند حیطه تخصص دارند و برای شرکتی که در آن استخدام شدند، حکم آچار فرانسه را دارند.

در زیر چند نمونه از وظایفی که برعهده مهندس برق است را بیان می‌کنیم:

·         ارزیابی سیستم‌ها، اجزا‌ و برنامه‌های الکتریکی

·         طراحی و اجرای برنامه‌های تحقیقاتی

·         استفاده از دانش برق و مواد

·         تأیید قابلیت‌های هر سیستم و اجزای آن با آزمایشات مختلف

·         تولید محصولات الکتریکی مطابق با نیازهای مشتری

·         تحقیق و آزمایش انواع روش‌های کاربردی در ساخت و مونتاژ موادها

·         توسعه فرآیندهای تولید با طراحی و اصلاح تجهیزات

·         اطمینان از کیفیت محصول با طراحی روش‌های تست الکتریکی

·         آزمایش محصولات نهایی و قابلیت‌های آن

·         تهیه گزارشات از محصول با جمع آوری، تجزیه و تحلیل و خلاصه کردن اطلاعات

·         تولید پایگاه داده محصول با وارد کردن داده‌های مربوط به آن در نرم افزار

درآمد مهندس برق در ایران

اشخاصی که که به عنوان مهندس برق در ایران کار می‌کنند به طور معمول حقوق تعریف شده‌ای دارند، که میانگین آن معمولاً هر ماه حدود ۵.۹۰۰.۰۰۰ تومان است. میزان حقوق مهندس برق در ایران از ۳.۲۰۰.۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۱۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

این میزان حقوق برای هر مهندس برق شامل مواردی مانند حق مسکن، هزینه رفت و آمد و سایر موارد می‌شود. هر مهندس برق، همان‌طور که گفتیم می‌تواند بسته به تجربه، مهارت، موقعیت جغرافیایی شرکت و جنسیت حقوق متفاوتی داشته باشد. در این مقاله بیشتر درباره این معیارها و نحوه اثرگذاری آنها در درآمد مهندس برق در ایران صحبت خواهیم کرد.

میانگین درآمد مهندس برق در ایران در این مقاله در مورد تمام شهرهای ایران است و مطمئنا در شهرهای بزرگ مانند تهران، ممکن است این رقم کمی متفاوت باشد. اگر مهندس برقی در شرکت خصوصی مشغول به کار شود، می‌تواند درخواست حقوق بیشتر بدهد که یا با آن موافقت می‌شود و یا رد می‌شود. در هر صورت این رقمی که ما اعلام می‌کنیم، رقمی کلی است که بسته به مکان و موقعیت ممکن است فرق کند.

مقایسه حقوق و دستمزد مهندس برق بر اساس سابقه کاری

سطح تجربه مهمترین عامل در تعیین حقوق مهندس برق است. طبیعتا هرچه مهندس برق در این حرفه بیشتر فعالیت کرده باشد، حقوق بیشتری نیز خواهد داشت. به همین دلیل در ادامه میزان درآمد مهندس برق در ایران را بر اساس میزان تجربه او بررسی کردیم.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از گزارش بازار کار از حقوق و دستمزد وب‌سایت ایران سلری، حقوق یک مهندس برق با تجربه کمتر از سه سال به طور میانگین در حدود ۴،۵۰۰،۰۰۰ تومان در هر ماه درآمد است. حقوق این افراد از ۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۵,۵۰۰,۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

حقوق یک مهندس برق با سطح تجربه بین سه تا هفت سال به طور میانگین ۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان در هر ماه است. حقوق این افراد از ۳.۲۰۰.۰۰۰ تومان (کمترین) تا ۶.۵۰۰.۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

مهندس برقی با سابقه کاری بین هفت تا پانزده سال به طور میانگین در حدود ۹،۰۰۰،۰۰۰ تومان حقوق در ماه دریافت می‌کند. حقوق این افراد از ۶.۰۰۰.۰۰ تومان (کمترین) تا ۱۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

اما باید اعلام کنیم که این اعداد تماما تغییر پذیر هستند و همان‌طور که عنوان کردیم، کارفرمایان و مهندسان برق می‌توانند میزان حقوق و دستمزد خود را عنوان کنند و در مورد قیمت آن به توافق برسند.

مقایسه حقوق و دستمزد مهندس برق بر اساس تحصیلات

مطمئنا همه ما می‌دانیم که افزایش میزان تحصیلات برای هر شخص مساوی است با  افزایش میزان حقوق، اما این افزایش در هر مقطع تحصیلی چقدر خود را نشان می‌دهد و میزان آن چقدر است.

هنگامی که سطح تحصیلات مهندس برق همان سطح مهندسی یعنی لیسانس باشد، متوسط درآمد او ۵.۹۰۰.۰۰۰ تومان در ماه خواهد بود.

این در حالی است که شخصی با مدرک کارشناسی ارشد در رشته برق هر ماه ۵.۶۰۰.۰۰۰ تومان حقوق دریافت می‌کند. حقوق این افراد از ۳.۷۰۰.۰۰ تومان (کمترین) تا ۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان (بالاترین) متغیر است.

در حال حاضر فرصت های شغلی برای استخدام مهندس برق در ایران، هم در شرکت‌های خصوصی و هم در شرکت‌ها دولتی وجود دارد. ممکن است در برخی شرکت‌ها خصوصی داشتن مدرک لیسانس برای استخدام کفایت کند، اما با این حال در شرکت‌های دولتی مدرک فوق لیسانس بیشتر تقاضا دارد.

مقایسه حقوق مهندس برق براساس جنسیت

اگرچه جنسیت نباید در پرداخت حقوق و دستمزد تأثیر بگذارد، اما در واقعیت چنین است. پس چه کسی حقوق بیشتری می‌گیرد: زن یا مرد؟ کارمندان مرد مهندس برق در ایران به طور متوسط ۱۷٪ بیشتر از همتایان زن خود درآمد دارند.

·         درآمد مهندس برق مرد در ایران ۵.۵۰۰.۰۰۰ تومان

·         درآمد مهندس برق زن در ایران ۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان

حقوق مهندس برق و متوسط ​​درصد افزایش حقوق سالانه در ایران

مهندسین برق در ایران، احتمالاً هر ۱۲ ماه یک‌بار افزایش ۱۰ درصدی حقوق را دارند. ارقام ارائه شده در اینجا به طور متوسط است و ممکن است در هر شرکت این ارقام متفاوت باشد و تنها به عنوان دستورالعمل کلی در نظر گرفته می‌شود. افزایش حقوق شخص به شخص متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد، اما عملکرد و سهم شما در موفقیت سازمان مهمترین عامل در تعیین میزان افزایش حقوق شما است. اما در حال حاضر و با مصوبه دولت و مجلس بنا بر این شده است که حقوق کارمندان وزارت کار ۲۵ درصد افزایش داشته باشد و این میزان افزایش روی حقوق مهندسان برق نیز اعمال می‌شود.

پردرآمدترین رشته برق

گرایش قدرت در رشته مهندسی برق از پردرآمدترین گرایش‌ها است و مهندسان برق در این شاخه می‌توانند بازار کار خوبی نسبت به باقی افراد داشته باشند. تولید و تامین برق به عنوان زیر ساخت اصلی کشور باعث شده که شاخه قدرت بیشترین تقاضا را در بازار کار داشته باشد. مهندسان برق شاخه قدرت می‌توانند در صنایع و شرکت‌های متفاوتی کار کنند و از مهم‌ترین آنها نیروگاه‌های تولید برق است که به این افراد بیشتر از هر شخص دیگری نیاز دارند.

رقم پاداش‌های تشویقی برای مهندس برق در ایران

یک مهندس برق به دلیل نوعی فعالیتی که در هر شرکت دارد، جزء افرادی که در درآمد شرکت تاثیرگذار هستند به شمار نمی‌آید. افرادی که در شرکت‌ها بالاترین میزان پاداش را دارند، افرادی هستند که به طور مستقیم در دایره درآمدزایی قرار می‌گیرند.

در گزارشی غیرموثق مشخص شده است که در سال گذشته ۵۱٪ مهندسین برق شاغل، هیچگونه پاداش یا مشوقی دریافت نکردند، در حالی که ۴۹٪ گفتند که حداقل یک پاداش نقدی دریافت کردند.

کسانی که پاداش دریافت کردند، میزان آن از ۳ تا ۵ درصد حقوق سالانه خود گزارش کردند. این پاداش‌ها انواع مختلف دارد و ممکن است بیشتر این سیستم پاداش‌دهی را در سازمان‌های خصوصی بیشتر مشاهده کنیم.

در نهایت باید گفت که فرصت‌های شغلی بسیاری برای یک مهندس برق در ایران وجود دارد که در صورت نشان دادن خودتان در این مشاغل می‌توانید، درآمد خوبی داشته باشید.

میانگین حقوق و درآمد مهندس برق در ایران و سایر کشورها چقدر است؟

رشته مهندسی برق یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین رشته‌های مهندسی است و از گذشته رقابت سختی هم برای پذیرش آن در دانشگاه وجود داشته است. اما آیا وضعیت حقوق و درآمد مهندس برق به‌اندازه محبوبیتش، خوب و قابل‌قبول است؟ میانگین حقوق یک مهندس برق در ایران چقدر است و در سایر کشورهای دنیا این مهندسین چقدر درآمد دارند؟

در این مقاله از سری مقالات سایت استخدام قصد داریم در مورد درآمد مهندس برق صحبت کنیم و دید جامعی از درآمدزایی این رشته مهندسی محبوب داشته باشیم. لازم به ذکر است که اطلاعات و داده‌های این مقاله همگی از گزارش سراسری حقوق و دستمزد استخراج شده‌اند و از اعتبار بالایی برخوردار هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

مهندس برق کیست و چه می‌کند؟

برای اینکه درک بهتری از شغل مهندسی برق پیدا کنیم و بتوانیم میانگین حقوق این مهندسین را در ایران و کشورهای مختلف مقایسه کنیم بهتر است اول در مورد وظایف شغلی این افراد صحبت کنیم.

مهندس برق همان‌طور که از نام شغلش مشخص است مسئولیت طراحی هر ابزار و وسیله‌ای که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم از نیروی الکتریسیته و برق استفاده می‌کند را بر عهده دارد. این مهندسین سیستم‌های الکتریکی و دستگاه‌های الکترونیکی را بررسی و آزمایش می‌کنند تا قبل از راه‌اندازی و استفاده عموم از عملکرد صحیح و ایمن آن‌ها مطمئن شوند.

میزان درآمد مهندس برق تا حد زیادی به میزان تحصیلات، دانش فنی و مهارت‌های تخصصی فرد و همین‌طور تجربیات عملی و سابقه کاری او  بستگی دارد.

گزارش سراسری حقوق و دستمزد

اطلاع از میانگین حقوق برای گروه‌های شغلی مختلف مثل مهندسی برق همیشه دغدغه کارجویان و کارفرمایان بوده است. کارجویان تمایل دارند با اطلاع از میانگین حقوق در شغل خود، از منصفانه بودن حقوقشان مطمئن شوند و کارفرمایان نیز برای استخدام مهندسین برق بتوانند مبلغ مناسبی را به او پرداخت کنند.

سایت کاریابی در راستای ارائه خدمات هرچه بهتر به کارجویان و کارفرمایان عزیز، اقدام به برگزاری نظرسنجی در مورد حقوق و دستمزد کرد. جدیدترین گزارش سراسری حقوق و دستمزد در اسفند سال 99 انجام شد و بیش از 41000 نفر از 60 گروه شغلی مختلف در این نظرسنجی مشارکت کردند و مقدار حقوق فعلی و میزان افزایش حقوق درخواستی خود را اعلام کردند. تعداد بالای شرکت‌کنندگان باعث معتبر شدن نتایج به‌دست‌آمده شده و می‌تواند مرجع و منبعی معتبر و موثق برای تعیین حقوق در سال 1400 باشد.

اطلاعاتی که راجع به میانگین حقوق و درآمد مهندس برق در بخش بعد ارائه می‌کنیم نیز از همین گزارش استخراج شده‌اند.

میانگین حقوق و درآمد مهندس برق در ایران

در نظرسنجی حقوق و دستمزد، مشاغلی مثل مهندسی برق، مهندس مخابرات، مهندس الکترونیک، کارشناس ابزار دقیق و طراح مدارهای الکترونیکی همگی جزء گروه شغلی اصلی مهندسی برق در نظر گرفته ‌شده‌اند و آمار به دست آمده مربوط به میانگین حقوق در تمام این موقعیت‌های شغلی است.

میانگین حقوق مهندسی برق در تهران

سطح کارشناس: بر اساس این گزارش، میانگین درآمد مهندس برق در تهران در سال 1399 حدود 4 میلیون تومان بوده است و کمترین مبلغ در این سطح شغلی 2.5 میلیون تومان و بیشترین مبلغ، 8 میلیون تومان ابراز شده است. برای استخدام مهندس برق در تهران در سال 1400 انتظار افزایش حقوق 39% دارند و به‌این‌ترتیب، توقع دارند حقوق ماهیانه آن‌ها به میانگین 5.6 میلیون تومان برسد. کمترین مبلغ درخواستی در گروه شغلی برق در سال 1400، حدود 3.1 میلیون تومان و بیشترین مبلغ مورد انتظار 10.5 میلیون تومان در نظر گرفته‌شده است.

سطح کارشناسی ارشد: مهندسین برقی که سابقه کاری بیشتری دارند و به سطح کارشناسی ارشد رسیده‌اند حقوق بیشتری دریافت می‌کنند و انتظار افزایش حقوق بیشتری نیز در سال 1400 داشته‌اند. میانگین دریافتی یک مهندس در سطح کارشناسی ارشد در سال 1399 حدود 6 میلیون تومان بوده است و این افراد انتظار دارند در سال 1400، مبلغ دریافتی‌شان 40% افزایش پیدا کند و به 8.4 میلیون تومان در ماه برسد.

سطح مدیر: مهندسین برقی که با سال‌ها سابقه کار به سطح مدیریتی رسیده‌اند در سال 1399 به‌طور میانگین 8 میلیون تومان در ماه دریافت می‌کردند. این متخصصین در سال 1400 انتظار 34% افزایش حقوق را دارند و توقع دارند در این سال درآمد ماهیانه‌شان به 10.8 میلیون تومان برسد.

میانگین حقوق و درآمد مهندس برق در شهرهای بزرگ ایران

در نظرسنجی شهرهای کرج، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز و اهواز به عنوان شهرهای بزرگ در نظر گرفته شده‌اند.

سطح کارشناس: در شهرهای بزرگ، میانگین حقوقی که یک کارشناس برق در سال 1399 دریافت می‌کرده برابر با 3.5 میلیون تومان بوده است. افراد شاغل در این سمت، انتظار دارند در سال 1400 درآمد ماهیانه‌شان با افزایش 31% به 4.6 میلیون تومان برسد.

سطح کارشناسی ارشد: مهندسین برق در رده ارشد که در شهرهای بزرگ مشغول به کار هستند در سال 1399 به‌طور میانگین ماهانه 4.5 میلیون تومان درآمد داشتند. به همین منوال، این مهندسین با درخواست 40% افزایش حقوق توقع دارند حقوق ماهیانه‌شان در 1400 به 6.3 میلیون تومان برسد.

سطح مدیر: بالاترین رده شغلی در گروه شغلی مهندسی برق، سمت مدیریت و سرپرستی است و افراد شاغل در این سطح در سال 1399 به‌طور میانگین 5.5 میلیون تومان دریافت می‌کردند. افزایش 36% و مبلغ دریافتی میانگین 7.5 میلیون تومان ازجمله درخواست‌های مدیران شرکت‌کننده در این نظرسنجی بوده است.

میانگین درآمد مهندس برق در شهرهای کوچک

بر اساس تعاریف گزارش دستمزد، هر شهری به‌جز تهران و شهرهای بزرگ که در بالا ذکر شد به‌عنوان شهر کوچک در نظر گرفته می‌شود. میزان دریافتی و افزایش حقوق مورد انتظار مهندسین برق در این شهرهای تهران، شهرهای بزرگ و کوچک به این شرح است:

سطح کارشناس: مهندس‌های برقی که در سطح کارشناس مشغول به کار هستند به‌طور میانگین 4 میلیون تومان در ماه درآمد داشته اند. برای سال 1400، این افراد انتظار 31% افزایش حقوق را دارند و توقع دارند ماهیانه میانگین 5.3 میلیون تومان دریافت کنند.

سطح کارشناسی ارشد: مهندسین برق در سطح کارشناسی ارشد که در شهرهای کوچک ایران کار می‌کنند در سال 1399 به طور میانگین 5 میلیون تومان ماهانه دریافت کرده‌اند. در سال 1400 نیز این متخصصین انتظار افزایش حقوق 44% دارند تا میزان درآمدشان به 7.2 میلیون تومان در ماه افزایش پیدا کند.

سطح مدیر: در پست مدیریتی نیز، مهندسین برق در سال گذشته میانگین 6 میلیون تومان درآمد ماهانه داشته‌اند و با انتظار 33% افزایش حقوق، امیدوارند در سال 1400 میانگین حقوق ماهیانه‌شان به 8 میلیون تومان افزایش پیدا کند.

میزان حقوق و درآمد مهندس برق در کشورهای مختلف دنیا

داده‌های زیر از سایت SalaryExpert استخراج شده‌‌اند:

آمریکا: میانگین حقوق electrical engineering حدود 115.849 دلار در سال برآورد شده است. همچنین پیش بینی شده که حوزه مهندسی برق در فاصله سال‌های 2016 تا 2026 حدود 7% رشد پیدا کند که این امر به‌منزله افزایش فرصت‌های شغلی استخدام در این حوزه خواهد بود. حقوق پایه درنظرگرفته شده به اندازه و بودجه کلی شرکت و سازمان هم بستگی دارد؛ اما به طور میانگین در آمریکا، این رقم از 73.839 دلار شروع می‌شود.

کانادا: میانگین حقوق سالانه این متخصصین در کشور کانادا حدود 119.694 دلار کانادا (CAD) برآورد شده است. یک مهندس تازه‌کار و جونیور (با سابقه کاری 1-3) معمولاً با مبلغ 83.654 دلار مشغول به کار می‌شود. از طرف دیگر، مهندسی برق سینیور یا باتجربه (بیشتر از 8 سال سابقه کار) به‌طور میانگین سالیانه 148.677 دلار کانادا می‌تواند درآمد داشته باشد.

انگلیس: مهندسین برق در کشور انگلیس هم به طور میانگین سالیانه 62.141 پوند درآمد دارند. به همین ترتیب، یک مهندس برق جونیور با سابقه کاری کمتر از 3 سال 43.430 پوند و یک مهندس سینیور با سابقه کاری بیشتر از 8 سال 77.188 پوند در سال درآمدزایی خواهند داشت.

ترکیه: در کشور همسایه خودمان ترکیه نیز میانگین درآمد سالیانه یک مهندس برق حدود 116.472 لیر برآورد شده است. در این کشور 82.265 لیر برای کارجوی جونیور (سابقه کاری 1-3 سال) و 146.210 لیر برای استخدام کارجوی سینیور (سابقه کاری بیشتر از 8 سال) در یک سال پرداخت می‌شود.

آلمان: در کشور صنعتی آلمان نیز میانگین حقوق مهندسین برق در سال حدود 83.132 یورو تخمین زده شده است. مهندس جونیور با سابقه کاری کمتر از 3 سال حدود 58.101 یورو در سال درآمد خواهد داشت و در مورد مهندس سینیور با سابقه کاری بیش از 8 سال، میانگین درآمد سالیانه، 103.262 یورو برآورد شده است.

مهندسین برق بیشتر در چه حوزه‌ها و صنایعی کار می‌کنند؟

مهندسی برق با استفاده از اصول ریاضی و فیزیک، تجهیزات و سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی را طراحی، تولید و ارزیابی می‌کند. این افراد با طیف وسیعی از تکنولوژی‌های روز مثل سیستم‌های روشنایی و سیم کشی ساختمان‌ها، انتقال نیرو، مخابرات، صدا و سیما، ارتباطات از راه دور و تلکام و ارتباطات ماهواره‌ای کار می‌کنند.

مهندسین برق معمولا در یک زمینه خاص مثل الکترونیک، میکروالکترونیک، پردازش سیگنال، برق، ارتباطات از راه دور و ابزار دقیق، تخصص دارند و در شرکتها و سازمانهای مربوط به تخصص خود مشغول به کار میشوند. بیشتر مهندسین برق در حوزه‌های زیر فعالیت می‌کنند: خدمات مهندسی، تولید، انتقال و توزیع برق، شرکت‌های تولیدکننده قطعات الکترونیکی و نیمه هادی، طراحی و تولید ابزارها و تجهیزات کنترل، ناوبری، اندازه‌گیری و الکتروپزشکی.

علاوه بر این، صنایع مختلفی ممکن است برای انجام پروژه‌های مختلف به تخصص و مهارت در برق و الکترونیک نیاز داشته باشد. صنعت حمل و نقل، ساخت، انرژی، مخابرات و ارتباطات از راه دور و پتروشیمی از جمله صنایع نیازمند این افراد هستند.

محیط کاری و سختی‌های شغل مهندسی برق

طیف وسیعی از صنایع و کسب و کارها به استخدام مهندس برق و الکترونیک نیاز دارند؛ از همین روز مهندسین برق در محیط‌های کاری مختلفی مثل آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، معادن، کارخانه‌های صنعتی و تولیدی، نیروگاه‌ها و تنظیمات اداری مشغول به کار می‌شوند محیط کاری مهندسی برق ممکن است خطراتی نیز به همراه داشته باشد؛ به ویژه اگر در نزدیکی تجهیزات و سیستم‌های الکترونیکی فشار قوی مشغول به کار باشند.

اغلب مهندسین برق و الکترونیک بخش زیادی از ساعات کاری‌شان پشت میز و مشغول توسعه طرح‌های مختلف، برنامه‌ریزی بودجه و آماده‌سازی برنامه‌ و زمانبندی پروژه‌ها هستند؛ اما گاهی لازم است برای بررسی مشکلات یا جمع آوری اطلاعات راجع به پروژه‌های جدی از سایت‌ها و محیط‌های کاری مختلف بازدید کنند.

همچنین ممکن است لازم باشد زمان زیادی را صرف نظارت بر کار متخصصین برق، دانشمندان، برنامه‌نویسان و سایر مهندسین بکنند. با این که ممکن است فرد برای انجام برخی پروژه‌ها نیاز به سفرهای کاری و ماموریت نیز داشته باشد؛ اما به طور کلی، ساعات کاری این افراد هم بر طبق قانون کار و 44 ساعت در هفته است.

مهندسین برق چه تحصیلاتی باید داشته باشد؟

رشته برق یکی از برترین انتخابها در رشته علوم ریاضی است و این رشته، انتخاب برترین و بهترین دانش آموزان برای ورود به دانشگاه است.

بااینکه در دانشگاه‌های ایران، رشته مهندسی برق در سطح کاردانی نیز ارائه می‌شود؛ اما اکثر شرکت‌ها و سازمان‌ها از کارجویان انتظار حداقل مدرک کارشناسی را دارند. شما با مدرک کارشناسی مهندسی برق می‌توانید در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلفی مشغول به کار شوید و حقوق و درآمد قابل قبولی داشته باشید.

بااین‌حال، برخی سازمان‌های بزرگ و معتبر برای مشاغل حساس و مهم ترجیح می‌دهند مهندسین برق با مدرک کارشناسی ارشد و حتی بالاتر را در اولویت جذب قرار بدهند. بدیهی است هرچقدر مدرک تحصیلی شما در رشته برق و الکترونیک بالاتر باشد پست شغلی بالاتر و به‌تبع آن درآمد و حقوق بیشتری هم خواهید داشت؛ اما مسئولیت‌های شغلی بیشتر و سخت‌تری نیز بر عهده شما قرار گذاشته خواهد شد.

جمع‌بندی

مهندسی برق یکی از محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی در گروه ریاضی-فیزیک است و بسیاری از رتبه‌های برتر کنکور، این رشته مهندسی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. بااین‌حال، این شغل سختی‌های زیادی دارد و بازار کار آن اگرچه خوب و قابل‌قبول است؛ اما در مقایسه با سایر رشته‌های مهندسی تفاوت محسوسی ندارد.

در این مقاله در مورد میزان حقوق و درآمد مهندس برق در ایران صحبت کردیم و برای این امر، از نتایج و داده‌های به‌دست‌آمده از نتایج نظرسنجی حقوق و دستمزد استفاده کردیم. برای اینکه دید بهتری از میزان حقوق این موقعیت شغلی داشته باشید میانگین حقوق را به تفکیک تهران، شهرهای بزرگ و سایر شهرها ارائه کردیم. همچنین در ادامه به منظور مقایسه حقوق این گروه شغلی در مقیاس بین‌المللی، به مبلغ حقوق این مهندسین در چند کشور دنیا نیز اشاره داشتیم.

امیدواریم مطالعه این مقاله به شما کمک کند دید جامعی نسبت به وضعیت اقتصادی و درآمدزایی شغل مهندسی برق پیدا کرده باشید. اگر فارغ التحصیل این رشته هستید و هنوز شغل رؤیایی و دلخواه خود را پیدا نکرده‌اید با مراجعه به سایت ما می‌توانید انواع آگهی‌های استخدام جدید در حوزه برق را مشاهده کنید و بعد از خواندن توضیحات و شرایط شغلی، برای آن‌ها رزومه ارسال کنید.


برچست ها :