خرید فن کویل امروزه گزینه مناسبی برای سرمایش و گرمایش محیط می باشد. اما چگونه انتخاب مناسبی داشته باشیم تا بتوانیم خرید فن کویل را به بهترین نحو انجام دهیم؟ در ادامه مطلب شما را با چگونگی انجام این کار آشنا می کنیم.

پارامترهای مهم جهت انتخاب و خرید فن کویل عبارتند از:

نوع: کویل های فن دارای انواع مختلفی از قبیل پنکه زمینی، کویل، شیب دار، داخلی، کویل پنکه سقفی، نواقص، کمبودهای چهار طرفه، کویل های فن دیواری (مانند پنل اسپلیت)، کویل های فن کانال و غیره، با توجه به مورد و نوع استفاده توسط کارشناسان انتخاب می‌شوند.

ظرفیت: اولین عامل هنگام انتخاب فن کوئل، کفایت خنک کننده و ظرفیت گرمایش آن است. هنگام محاسبه ظرفیت سیم پیچ فن، که بر اساس مجموع بار خنک کننده (تبخیر ملموس و نهفته) هر فضا تعیین می‌شود، همیشه سعی کنید از ظرفیت سیم پیچ فن با سرعت متوسط پایه محاسبه استفاده کنید. در جدول زیر نحوه انتخاب ظرفیت تقریبی مناسب یک کویل فن برای نصب در ساختمانهای مسکونی و در آب و هوای معتدل مانند تهران نشان داده شده است. (ظرفیت فن کویل معمولاً در CFM نمایش داده می‌شود، که نشان دهنده حجم فوت مکعب فن کوئل هوادهی در دقیقه است)

ابعاد: سیم پیچ انتخابی باید از نظر ابعاد در محل مورد نظر نصب شود. مسئله ابعاد به ویژه در مورد فن کویل های سقفی و فن کویل چدن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. (توجه: لطفاً قبل از سفارش، کلیه ابعاد را دو برابر کنید.)

کویل: سیم پیچ در حقیقت عبور سیال داغ یا سرد است و به طور کلی از لوله‌های مسی با ریز آلومینیوم ساخته شده است.

چیدمان لوله و تعداد ردیف‌های لوله‌ای پوشش‌های محافظ باله (آبی فین طلای آبی)، مواد لوله، تعداد باله در طول واحد و شکل موج آنها از ویژگی‌های متمایز سیم پیچ در انواع مختلف است. مارک‌های تولید کنندگان کویل فن. بودن.

معمولاً در قسمت فن کوئل از لوله مس مسی با ردیف 8.3 اینچی استفاده می‌شود، اما در صورت استفاده از کویل دو ردیفه به قطر 4 اینچ، علاوه بر افزایش راندمان گرمایش سیم پیچ فن، افت فشار جریان سیال حامل کاهش می‌یابد. نیز خواهد آورد. در بعضی موارد، برای تأمین هوای گرم و سرد در همان زمان روز و شب یا در فضاهای مختلف یک ساختمان لوکس، از فن کویل هایی که دو سیم پیچ جداگانه دارند (یکی برای جریان مداوم چیلر آب سرد و همچنین کویل دیگری برای تأمین جریان آب گرم در دیگ استفاده می‌شود). به این نوع سیم پیچ فن کویل چهار لوله‌ای گفته می‌شود.

به عبارت دیگر، کویل های فن دو لوله فقط یک سیم پیچ و یک لوله اتصال به لوله آب و یک اتصال لوله به لوله آب برگشتی دارند، اما کویل های فن چهار لوله دارای دو سیم پیچ و در در نتیجه، آن‌ها دو لوله را به لوله آب وصل می‌کنند. و دوباره به سیم پیچ آب گرم و همچنین به دو لوله وصل شوید تا به لوله برگشت آب سرد چیلر وصل شوید.

با استفاده از کویل های پنکه‌ای چهار لوله‌ای، علاوه بر خنک کردن بخشی از ساختمان و گرم کردن قسمت دیگری، می‌توانیم در ساعات مختلف روز نیز هوای گرم یا سرد را در یک فضای واحد تأمین کنیم..

چهار سیم کویل لوله باید مجهز به دریچه برقی باشند و بسته به دستور ترموستات، آب گرم یا سرد در یکی از دو سیم پیچ جریان دارد.

بدنه: بهتر است بدنه کویل فن یکپارچه شده باشد تا در طی زمان باعث ایجاد لرزش و صدا بین قسمت‌های مختلف بدن نشود.

موتور: موتور الکتریکی را می‌توان در کوئل های فن در سه دور و حداکثر 8 دور نصب کرد. آن‌ها همچنین می‌توانند داخلی یا سرویس پذیر باشند. چندین نوع بوش یا شفت تحمل وجود دارد که بر عملکرد بلند مدت و سطح صدا تأثیر می‌گذارد. لازم است موتور به کار رفته در فن کوئل از سرعت کم و سر و صدای کم و دارای یاتاقان‌های بسیار قابل اطمینان باشد به طوری که صدای عملکرد مونتاژ موتور الکتریکی و فن نصب شده در آن کمتر از 35 دسی بل باشد.

فن: حرکت هوای کویل و حرکت هوا وظیفه فن هوادهی در کویل های فن است. در تولید کنندگان مختلف، بسته به میزان صدای تولید شده و تأمین فشار هوا مورد نیاز برای عبور از سیم پیچ فن و یا سیم پیچ شیر مجرای، در فن‌ها طرح‌های مختلفی وجود دارد که در انواع مختلف فن کویل ها و به طور کلی در ساخت استفاده می‌شود. از این طرفداران از فلز یا نوعی پلاستیک برای ساخت آن استفاده می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند که با توجه به نوع کاربرد فن کویل در نمایندگی انواع فن کویل سایت تاسیسات دات کام انتخاب می‌شوند.

فن‌ها معمولاً در انواع کم فشار (30 پاسکال) و انواع فشار قوی (120 پاسکال) برای سیم پیچ فنری داکت تولید می‌شوند و قدرت فن توسط موتور الکتریکی تولید می‌شود که خود موتور الکتریکی از تنوع بسیار خوبی برخوردار است.

بهتر است فن گریز از مرکز مورد استفاده در سیم فن‌ها، تعادل پویا را در طی مدت طولانی کارکرد نوع فلزی حفظ کند، در این صورت حجم هوادهی مورد نیاز فن کویل ها را بطور کامل فراهم می‌کند. اما اگر این فن از جنس پلی آمید با کیفیت بالا باشد، قیمت سیم کویل فن اقتصادی‌تر خواهد بود. استفاده از پنکه‌های غیر فلزی برای مناطقی با زمستان‌های سرد توصیه نمی‌شود و دمای آب سیستم گرمایش مرکزی شما در زمستان حدود 80 درجه سانتیگراد است، زیرا این درجه حرارت می‌تواند در دراز مدت شکل یک فن غیر فلزی را تغییر دهد. آب را در نزدیکی سیم پیچ گرم کنید.

فشار کار: با توجه به اینکه در ساختمان‌های بیش از 15 طبقه، فشار آب در داخل کویل بیش از 6 برابر خواهد بود، در هنگام انتخاب فن کوئل، به مشکل مهم فشار آب در داخل کویل برج توجه کنید. بلندمرتبه

زیبایی: زیبایی کویل پنکه مخصوصاً کویل پنکه زمینی که عملاً یکی از اجزای داخلی ساختمان شماست باید در هنگام انتخاب کویل فن نیز مورد توجه قرار گیرد.

کنترل: زمان شروع، تغییر سرعت یا خاموش شدن موتور الکتریکی فن هوادهی روی فن کویل ها می‌تواند هم به صورت دستی و هم به صورت خودکار انجام شود. اما بهترین روش بخصوص برای سیم پیچ‌های سقفی، دیواری و سقفی استفاده از ترموستات اتوماتیک دو سیکل سه چرخه و استفاده از دریچه برقی سه طرفه است.

اگرچه از زمان حاضر تا به امروز، تمام سیم پیچ‌های زمینی دارای خاموش، دستی و خاموش بودن دستی هستند، اما نصب یک ترموستات اتاق اتوماتیک برای کنترل عملکرد کلیه فن‌های فن و بهینه سازی مصرف انرژی ضروری است. اصولاً عملکرد روشن یا خاموش کردن و حتی تغییر سرعت فن کویل های فن از طریق ترموستات اتاق نصب شده در ارتفاع 140 سانتی متر از کف و به دور از جریان هوا از محل خروجی فن کوئل و همچنین از نور مستقیم خورشید

علاوه بر این، با نصب شیر سوپاپ تدریجی دو طرفه یا نصب شیر موتوری سه طرفه و همچنین اجرای مسیر By Pass می‌توان از دستور دریافت شده از ترموستات نصب شده در هر فضا برای تنظیم جریان آب گرم یا سرد استفاده کرد. با عبور از طریق لوله انتقال آب کویل های فن، میزان تأمین هوای گرم و سرد توسط فن کویل ها دقیقاً کنترل می‌شد.

قیمت: قطعاً قیمت می‌تواند در انتخاب و خرید هر کالایی تعیین کننده باشد، اما هنگام خرید محصولی مانند فن کویل، که علاوه بر تأمین راحتی ساکنان، مسئله طول عمر و نیز بسیار مهم است، صدا، کارایی، ظرفیت و زیبایی. می‌توان گفت با توجه به اهمیت و کاربرد آن، قیمت آن چندان مهم نیست.

به طور کلی، انتخاب نوع فن کویل بستگی به طراحی معماری ساختمان و نوع کاربری آن دارد و هیچ یک از کویل های فن (صرف نظر از کیفیت برند) نسبت به دیگری مزیت ویژه‌ای ندارند و فقط مطابق با آن با محل نصب در نظر گرفته شده آنها باید محاسبه و انتخاب شوند.

 

منبع مورد استفاده:


https://publish.ministryofinternet.eu/namasha/ay-z-nhwh-khryd-fn-khwyl-w-mlkhrd-fn-khwyl-zmyny-syt-tsyst-dt-khm-tl

 


برچست ها : ,,,,,,,,